Japonia

Mówi się, że sama stolica wymaga przynajmniej tygodnia, by móc cieszyć się swobodnym zwiedzaniem bez presji czasu i obawą, że trzeba będzie z czegoś w ostatnim momencie zrezygnować.

Pomimo faktu, że terytorialnie Japonia nie jest wyzwaniem na miarę swoich sąsiadów, to z pewnością ogrom atrakcji sprawia, że jej zwiedzanie faktycznie może być czasochłonnym zajęciem. Warto wobec tego wybierając się tak daleką podróż zarezerwować co najmniej dwa tygodnie.

To wystarczający czas, aby zaczerpnąć nieco z niepowtarzalnego klimatu kraju i faktycznie poznać przynajmniej podstawy „must see” każdego turysty.

Tokio z pewnością należy do miejsc, którym warto poświęcić kilka dni. To właśnie tutaj znajduje się lwia część miejsc godnych polecenia. Tak na przykład warto wybrać się na rynek Tsukiji, który jest uznawany za największy rybny targ na świecie.

Trzeba przyznać, że prawdziwy smakosz straci rachubę czasu natychmiast, rozkoszując się najlepszymi jakościowo rybami wszelkiej maści oraz świeżymi owocami morza.

W stolicy można odpocząć także aż w czterech parkach narodowych. Zwiedzenie każdego z nich to co najmniej połowa dnia, zwłaszcza że w pobliżu Yoyogi Park znajduje się także wspaniała świątynia Meiji.

Mnóstwo stołecznych atrakcji to jednak jedynie ułamek tego, co Japonia może zaoferować turystom. W zachodniej części wyspy Honsiu leży była stolica Kioto, która w zasadzie najczęściej odwiedzana jest przez japońskie wycieczki szkolne, ale nie tylko.

To tutaj warto wybrać się na zakupy kimon, ponieważ producenci z tego miasta uchodzą za mistrzów w swoim fachu. Miasto stanowi centrum kulturalne i jest jednym z miast, które w trakcie drugiej wojny światowej nie znalazło się na celowniku aliantów.

Można wobec tego zaobserwować wieloletnie budowle, ogrody, parki i mnóstwo historycznych miejsc, które przetrwały nawet najgorszą z wojen.

Komunikacja miejska działa sprawnie, a już za ok. 15zł można nabyć całodzienny bilet, który, trzeba przyznać, jest dosyć praktycznym rozwiązaniem. Będąc w Japonii nie sposób pominąć miasta, które zapisało się w historii ludzkości dosyć tragicznie.

Hiroszima. To tutaj 6 sierpnia 1945 zrzucono bombę atomową, nie zważając na mieszkańców, którzy nie mieli żadnego związku z wojną. Obecnie miejsce słynie z malowniczych widoków i stanowi zupełne przeciwieństwo zatłoczonego Tokio.

Warto zajrzeć do Muzeum Pamięci i Pokoju i zapoznać się ze wzruszającą historią pewnej dziewczynki, która umarła na skutek choroby wywołanej promieniowaniem. Wierząc, że tworzenie papierowych żurawi pomoże uniknąć jej śmierci, postanowiła bezustannie tworzyć origami.

Niestety misja się nie powiodła, ale aż po dziś dzień turyści z całego świata przybywają do Hiroszimy z papierowym żurawiem, by uczcić jej pamięć oraz wielu innych dzieci, które zginęły tego feralnego dnia.

Japonia to kraj pełen kontrastów, które wymagają od turysty nieco więcej czasu. Jest też miejscem, do którego na ogół chce się wrócić ponownie, więc jeżeli dwa tygodnie okażą się niewystarczające, to z pewnością kolejny urlop pomoże nam nieco lepiej poznać specyfikę tego kraju.

4.5/5 - (ilość ocen: 8)

Dodaj komentarz