15 ciekawostki dla dzieci o pingwinach

grupa pingwinów

Pingwiny mieszkają na krze lodowej na Antarktydzie i Ameryce Południowej. Jest ich aż 17 gatunków, a 20 stycznia świętujemy dzień wiedzy o nich. Poznaj ciekawostki o pingwinach, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tych niesamowitych zwierzętach!

1. Co wspólnego mają pingwiny z dinozaurami?

Przede wszystkim to, że oba pojawiły się na świecie w tym samym czasie. Archeologom udało się nawet znaleźć skamieniałości pingwina, które pochodziły sprzed 60 milionów lat. Wtedy jednak te zwierzęta były dużo większe, bo mogły mierzyć nawet 1, 5 metra!

2. Nieloty

Pingwiny są ptakami, które nie potrafią latać. W przeszłości jednak były w stanie to zrobić, ale przez warunki, w których żyją zapomniały jak to się robi. Nie jest im to z resztą potrzebne. Dużo bardziej przydatna jest dla ich umiejętność pływania, dzięki której mogą polować na ryby. Potrafią one nurkować nawet na głębokości pół kilometra, a pod wodą są w stanie spędzić 25 minut.

3. Jak duży jest pingwin?

Zazwyczaj mają one około 40-50 centymetrów wzrostu, ale pingwiny cesarskie potrafią mieć nawet 120 centymetrów. Okazuje się więc, że te zwierzęta nie zawsze są tak małe, jakby się mogło wydawać.

4. Pingwiny nie mają zębów

Zamiast nich, do jedzenia wykorzystują swoje dzioby. Nie są w stanie pogryźć pokarmu, a kiedy czasem zdarzy im się połknąć kamień, ten zostaje przetransportowany do żołądka i tam rozdrobniony. Takie żywienie im nie szkodzi. Wręcz przeciwnie, kamienie sprawiają, że proces trawienia przebiega szybciej, a z dodatkowym ciężarem w brzuchu są one w stanie zanurkować dużo głębiej.

5. Rudy pingwin

Okazuje się, że nie wszystkie pingwiny mają czarne pióra. Jeden na 50 tysięcy tych zwierząt rodzi się ruda. Niestety wyjątkowy wygląd nie jest dla nich zaletą, bo w ten sposób bardziej rzucają się w oczy i łatwiej jest im paść ofiarą drapieżnika. Co więcej, okazuje się, że rudym pingwinom dużo trudniej jest znaleźć partnera.

6. Pożywienie pingwina

Pingwiny jedzą przede wszystkim ryby, które same łowią nurkując w wodzie. Jednak jedzą one też skorupiaki i głowonogi. Żeby zdobyć jedzenie, pingwin musi zanurkować pod lód, wypatrzyć sobie ofiarę i ścigać ją do momentu, kiedy ta znajduje się pod samym lodem. W tym momencie mogą one chwycić rybę i ją zjeść.

7. Tobogganing – co to takiego?

To sposób, w jaki pingwiny się poruszają. Polega to na ślizganiu się po lodzie i śniegu na brzuchu.

8. Kto wysiaduje jajo?

W przeciwieństwie do wielu innych gatunków ptaków, u pingwinów to samiec zajmuje się wysiadywaniem jaj. W tym czasie samica zajmuje się poszukiwaniem pokarmu. Niektóre gatunki w tym celu są w stanie przebyć nawet 120 kilometrów! Jakby tego było mało, to samiec karmi młode mlekiem, które produkowane jest w jego przełyku.

9. To towarzyskie zwierzęta

Pingwiny są szalenie towarzyskie. Lubią wchodzić w interakcje ze sobą nawzajem oraz z ludźmi. Możemy to zaobserwować na przykład podczas wizyty w zoo. W internecie znajdziemy też wiele wideo, które udowodnią ich towarzyskość. W dodatku, pingwiny zawsze jedzą i pływają w grupach. Po prostu najlepiej czują się w towarzystwie.

10. Związki na całe życie

Pingwiny łączą się w pary i są sobie bardzo wierne. Okazuje się, że niektóre gatunki pamiętają swoich partnerów nawet po kilkunastu latach rozłąki. To też udowadnia to jak towarzyskimi zwierzętami są te ptaki.

11. Każdy pingwin ma unikalny głos

Dzięki temu są one w stanie odnaleźć się w stadzie. Poza tym, mają one też świetny słuch, mimo tego, że ich uszy są niewidoczne.

12. Życie w wodzie

75% swojego czasu pingwin spędza w wodzie. Tak naprawdę wychodzi on na ląd tylko po to, żeby znieść jaja lub się rozmnażać. Ważne jest też to, że widzę one dużo lepiej pod wodą, niż na lądzie. Nie ma się więc co dziwić, że dużo lepiej czuję się one w wodzie.

13. Brzydkie kaczątko?

Małe pingwiny nie przypominają swoich rodziców. Są malutkie, szare i pokryte puchem. Dopiero później pojawiają się u nich pióra.

14. Najstarszy pingwin

Pingwiny żyją stosunkowo długo. Najstarszy z nich przeżył prawie 40 lat. Mieszkał on w ogrodzie zoologicznym w Japonii.

15. Pingwiny nie tylko w zimnie

Obok Kapsztadu żyją pingwiny, które lubią ciepły klimat. Mieszkają one na plaży. Większość osób myśli, że pingwiny są w stanie żyć tylko w zimnym klimacie, ale nie jest to prawdą. Dzięki gęstemu upierzeniu, słońce zupełnie im nie przeszkadza, więc są w stanie zamieszkiwać gorące plaże RPA!

4.8/5 - (ilość ocen: 21)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.