papuga

Ptaki to fascynujące zwierzęta, które potrafią zaskoczyć swoim style życia i zachowaniem nawet prawdziwych znawców. Są zwinne, sprytne, ciekawskie, towarzyskie a czasem nawet bardzo leniwe.

Co sprawia, że ptaki są tak fascynujące? Przedstawiamy listę 10 ciekawostek na temat ptaków.

1. Jerzyk to nietypowy ptak. Większość swojego życia spędza w locie, na przykład śpi, zdobywa pożywienie czy nawiązuje bliskie relacje z innymi ptakami tego gatunku. Jerzyki są bardzo pożytecznymi ptakami, ponieważ zjadają muchy oraz uciążliwe komary. Aby polecieć, muszą zeskoczyć ze wzniesienia.

2. Boisz się, że Twoje powietrze jest zanieczyszczone? Wypatruj Kulczyków. Te wyjątkowe ptaki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza.

3. Sowie oko jest o 2.5 razy wrażliwsze na słońce niż ludzkie.

4. Na te zwierzęta trzeba uważać. Sroki to ptaki, które potrafią zapamiętać i rozpoznawać ludzką twarz. Uważajmy, aby nie nacisnąć jej na odcisk.

5. Na całym świecie wyróżnia się około 10 tysięcy gatunków ptaków.

6. Nie ma takiego innego ptaka, który miałby tak doskonały węch jak Kiwi. Kiwi to ptak, który potrafi wywąchać pożywienie, znajdujące się nawet 15 cm pod ziemią. Tak silny węch, z pewnością nie pozwoli umrzeć mu z głodu.

7. Papugi kojarzą się z pięknie ubarwionymi zwierzętami, które są krzykliwe i szybko latają. Jest jednak papuga, która nie potrafi latać, jest nią Kakapo.

8. Naturalne u ludzi jest poruszanie górną i dolną częścią ust jednocześnie. Niestety, ptaki mają z tym problem. Jedynym gatunkiem ptaka, który potrafi ruszać równocześnie górną i dolną częścią dzioba jest papuga.

9. Wikłacze czerwonodziobe to ptaki, które są wrogiem rolników. Ich populacja jest największa a ptaki podróżują, polują i żyją w stadzie, niszcząc plony.

10. Strusie to cenne ptaki. Hoduje się ich dla piór, mięsa i jaj. Czyżby tylko dlatego? Otóż nie! Wykorzystuje się również ich skórę.
Ptaki, to z pewnością wyjątkowe stworzenia, które swoim zachowaniem mogą zaskoczyć, wystraszyć lub rozbawić. Warto wiedzieć o nich jak najwięcej.

4.9/5 - (ilość ocen: 136)

Dodaj komentarz