łódź

Pomorze jest jednym z najpiękniejszych regionów w Polsce. Jest tutaj Morze Bałtyckie, lasy, wzgórza oraz liczne rzek i jezior. Jeden to jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych rodzin z dziećmi. 

1. Zamek Krzyżacki w Malborku

Wspaniała średniowieczna warownia, pełniąca również funkcję rezydencji wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego a następnie królów Polski. W Zamku Wysokim zobaczyć można m in. celę Witolda (choć więźniem był tu jego ojciec Kiejstut), kuchnię Konwentu, Salę Narożną z wystawą witraży, kaplicę św. Anny z kryptami w podłodze, w których grzebano wielkich mistrzów a w Zamku Średnim – Wielki Refektarz, Pasaż, gdzie we wnękach znajdują się malowidła nawiązujące do scen z Apokalipsy św. Jana, wystawę bursztynu, broni i uzbrojenia. W Pałacu Wielkich Mistrzów zwiedzić można kancelarię i kaplicę wielkich mistrzów, Zimowy i Letni Refektarz. Wśród zebranych w Zamku zbiorów są m.in. płyty i pomniki nagrobne, kolekcje mebli, rzeźb, kafli, numizmatów, rycin i wiele innych.

2. Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku

Pod tym szyldem znajduje się wiele ciekawych obiektów i zaskakujących atrakcji. Wśród nich znajduje się Dom do góry nogami, który naprawdę postawiony jest na dachu. Zwiedzając go chodzi się więc po suficie. Atrakcją jest najdłuższa deska świata wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa o długości 46,53 m. Centrum dysponuje również największym fortepianem świata. Niezwykłym miejscem jest Dom Sybiraka, przywieziony do Polski spod Irkucka, gdzie niegdyś wybudowali go zesłańcy syberyjscy. W pobliżu umieszczono model sowieckiego łagru. Ciekawą budowlą jest też rekonstrukcja bunkra Gryfa Pomorskiego z czasów okupacji, z wieloma oryginalnymi elementami wyposażenia oraz pamiątkami pochodzącymi od członków tej organizacji.

3. Latarnia Morska Rozewie

Właściwie dwie latarnie, z których jedna jest czynna i udostępniona do zwiedzania. Wewnątrz znajdują się modele polskich latarń oraz pamiątki po Stefanie Żeromskim, który rzekomo miał tu pisać swą powieść „Wiatr od morza” (w rzeczywistości tylko odwiedził latarnię). Ze szczytu rozciąga się wspaniały widok na morze i okolicę. Zwiedzić można również maszynownię latarni. W pobliżu znajduje się Pomnik Zaślubin Polski z Morzem oraz pomnik Stefana Żeromskiego a także rezerwat przyrody „Przylądek Rozewski”.

4. Park Ewolucji w Sławutówku

Wspaniała zabawa dla całej rodziny. Na Ścieżce Dinozaurów zobaczyć można 30 modeli odwzorowanych w rzeczywistych rozmiarach, część z nich jest ruchoma i wydaje dźwięki. „Wycieczka” parkowym batyskafem zapewnia niezapomniane doznania dzięki wykorzystaniu technologii 7D i pozwala poznać prehistoryczne stworzenia morskie. Jedną z atrakcji parku są ekspozycje ze scenkami z życia ludzi pierwotnych. W Jaskiniowym Miasteczku można poczuć się jak rodzina Flinstonów i wybrać na przejażdżkę pojazdami wzorowanymi na tych, jakimi poruszali się bohaterowie tej bajki. Egipt show pozwala wcielić się w rolę podróżnika odkrywającego sekrety eksplorowanej piramidy. Warto zobaczyć również wierną replikę kamiennej budowli ze Stonehenge.

5. Fokarium w Helu

Powstało w celu ochrony i odtworzenia kolonii foki szarej Bałtyku. Stanowi część placówki naukowo-badawczej. Jest udostępnione dla zwiedzających a dochód ze sprzedaży biletów jak i ze sklepiku z pamiątkami przeznaczany jest na utrzymanie obiektu. Wycieczka do fokarium to nie tylko możliwość przyjrzenia się z bliska życiu i zachowaniom fok, ale również cenna lekcja o potrzebie ochrony zwierząt i środowiska.

4.8/5 - (ilość ocen: 6)

Dodaj komentarz