ssaki

Ssaki są gatunkiem, który fascynuje nas najbardziej. Nie ze względu na nietypowe dostosowanie się do panujących warunków, ale głównie dlatego, że rodzimy się ssakami i staramy się poznać jak najwięcej szczegółów odnośnie innych gatunków występujących na ziemi.

Oto 10 ciekawostek na temat ssaków

1. Najmniejszym, żyjącym na ziemi ssakiem jest Ryjówka etruska. Waży zaledwie 2 gramy i ma niecałe 4 m długości.

2. Kangur rudy jest nie tylko waleczny i silny, ale również bardzo szybki. Podczas biegu, może skakać na wysokość 3 metrów zaś pokonywana odległość, podczas jednego skoku to aż 10 metrów. Trudno wyobrazić sobie człowieka, który skakałby jak kangur.

3. Ważący niema 135 ton płetwal błękitny, to największy na ziemi ssak. Może osiągnąć nawet 30 metrów długości.

4. Mrówkożer workowaty ma najwięcej zębów ze wszystkich ssaków. W jego szczęce znajduje się aż 52 sztuki.

5. Pawian niedźwiedziowy jest największym, występującym na świecie pawianem.

6. Bób to zmora rolników. Dzięki ostrym zębom, potrafią powalić nawet kilkunastometrowe drzewa. Dzięki pracowitości i ogromnej staranności, Bóbr uznawany jest za największego gryzonia.

7. Dziobak to wyjątkowe stworzenie, nie tylko pod względem niebanalnego wyglądu, ale również sposobu rozmnażania. Dojrzały płciowo ssak skalda jaja, po czym wysiaduje je jak kura. Dziobak jest ssakiem jadowitym.

8. Hiena cętkowana to ssak, który posiada najmocniejsze zęby.

9. Nie tylko ludzie decydują się na rodzinny poród. Samiec tamaryny białoczubej to bardzo troskliwy tata, który jest obecny przy porodzie. troskliwie opiekuje się noworodkiem, w tym podaje maleństwo do karmienia samicy.

10. Jeże są wyjątkowo uroczymi ssakami. Ich ciało, niemal w całości pokryte jest kolcami, z którymi maleństwa przychodzą na świat. Niestety, jeże często posiadają pchły oraz inne groźne dla człowieka pasożyty, dlatego nie należy brać na ręce wolno żyjące jeże. Dodatkową ciekawostka jest odporność jeży na jad żmii.

To już wszystkie ciekawostki dotyczące ssaków, które zamieszkują planetę. Z pewnością o kilku rzeczach, nie miałeś nawet pojęcia.

4.6/5 - (ilość ocen: 14)

Dodaj komentarz