peru

Coraz większa część naszego społeczeństwa dąży do rozwoju własnej wiedzy. Wielu z nas chce zdobywać nowe informacje na temat różnych państw i miast, aby stać się bardziej świadomym człowiekiem. Robimy to nie tylko z chęci poszerzenia horyzontów, ale również, aby mieć nowe tematy do rozmowy z naszymi znajomymi.

W wolnych chwilach warto poszukiwać informacji na różne tematy. Dzięki temu możemy odkrywać liczne ciekawostki, które zaskoczą zarówno nas, jak i naszych bliskich.

Dziś przedstawimy kilka ciekawostek na temat Peru, państwa leżącego w Ameryce Południowej nad Oceanem Spokojnym. Wiele z nich może naprawdę Cię zainteresować. Kto wie, może zainspirują Cię do odwiedzenia tego miejsca?

1. W Peru mieszka 5 tysięcy Polaków. Zadziwiające jest, w jakich miejscach możemy spotkać naszych rodaków.

2. Na terenie Peru znajduje się jedno z najlepiej zachowanych miast Inków – Machu Picchu. W 2007 roku zostało ono uznane za jedno z siedmiu cudów świata.

3. W Peru znajduje się największy Bank Genów Ziemniaka – nietypowe miejsce, w którym przechowywane są tysiące różnych gatunków tej rośliny.

4. 5,5% mieszkańców Peru w wieku powyżej 15 lat nie potrafi czytać.

5. W Peru obowiązują dwa oficjalne języki: hiszpański i keczua. W niektórych regionach używane są także język ajmara oraz inne języki rdzennej ludności.

6. Na terenie Peru płynie najdłuższa rzeka świata – Amazonka.

7. Prawie 60% powierzchni Peru to dżungle.

8. Narodowym tańcem Peru jest Marinera.

9. Kraj ten może pochwalić się własnym alkoholem – Pisco. Warto spróbować go podczas wizyty.

10. W Peru mieści się również jedno z najwyżej położonych miast na świecie – La Rinconada.

11. Narodowe święto – 28 lipca Peru obchodzi swój Dzień Niepodległości, upamiętniając odzyskanie niepodległości od Hiszpanii w 1821 roku.

12. Słynne malowidła – W pustynnym regionie Nazca znajdują się tajemnicze linie Nazca – ogromne malowidła i kształty wyryte w ziemi, które najlepiej widać z powietrza.

13. Kuchnia – Peruwiańska kuchnia jest jednym z najbardziej zróżnicowanych i renomowanych na świecie. Jednym z najbardziej znanych dań jest ceviche, czyli surowa ryba marynowana w soku z cytrusów.

14. Llamy i alpaki – Te urocze zwierzęta są nie tylko popularnymi zwierzętami hodowlanymi w Andach, ale ich wełna jest również używana do produkcji wysokiej jakości odzieży i tkanin.

15. Pociąg do nieba – Linia kolejowa prowadząca do miasta Aguas Calientes, bramy do Machu Picchu, jest jednym z najwyżej położonych szlaków kolejowych na świecie.

16. Titicaca – Jezioro Titicaca, położone na granicy Peru i Boliwii, jest najwyżej położonym jeziorem żeglownym na świecie.

17. Świnki morskie – W Peru, świnie morskie, nazywane lokalnie „cuy”, są tradycyjnym daniem i są serwowane na specjalne okazje.

18. Amazonia – Około 60% terytorium Peru leży w Amazonii, co sprawia, że jest to drugie po Brazylii państwo z największym udziałem Amazonii w swoim terytorium.

19. Peru jest miejscem, które posiada wyjątkową kulturę oraz klimat. Życie tam różni się od tego, które znamy z naszej codzienności, według nas naprawdę warto jest przekonać się samodzielnie jak ono wygląda.

20. Deszczowa pustynia – Choć to może brzmieć sprzecznie, pustynia Sechura w północnym Peru jest jedną z najsuchszych miejsc na Ziemi, ale jednocześnie odbiera co roku pewną ilość opadów deszczu.

21. Chinchero – Wysoko w Andach, około 30 km od Cusco, znajduje się niewielkie miasto Chinchero, które jest znane z tradycyjnego rynku i wyjątkowego kościoła z freskami z okresu kolonialnego na andyjskich ścianach.

22. Układ drogowy Inków – Imperium Inka stworzyło imponującą sieć dróg, która rozciąga się na tysiące kilometrów i obejmuje tereny od dzisiejszej Kolumbii po północne Chile i Argentynę.

23. Modyfikacje czaszki – W czasach prekolumbijskich niektóre kultury andyjskie praktykowały modyfikacje czaszek dla celów ceremonialnych lub jako symbol statusu społecznego.

24. Wielka ściana Saksaywaman – Gigantyczne kamienie, niektóre ważące ponad 100 ton, zostały precyzyjnie połączone bez użycia zaprawy w Saksaywaman, fortecę znajdującą się na obrzeżach Cusco.

25. Aymara – Oprócz języka keczua w Peru mówi się także w języku ajmara, szczególnie w regionie jeziora Titicaca.

26. Peruwiańska muzyka andyjska – Charakteryzuje się unikalnym brzmieniem instrumentów takich jak quena (flet andyjski) i charango (rodzaj małej gitary), którymi często towarzyszą śpiewy w językach rdzennych.

27. Arequipa – Drugie co do wielkości miasto Peru jest nazywane „Białym Miastem” z powodu licznych budynków zbudowanych z sillar, białej wulkanicznej skały.

28. Kanion Colca – Jeden z najgłębszych kanionów na świecie, dwukrotnie głębszy niż Wielki Kanion w USA, jest miejscem, w którym można podziwiać majestatyczne kondory szybujące w powietrzu.

29. Długi wybrzeże – Peru posiada ponad 2400 km linii brzegowej wzdłuż Oceanu Spokojnego, gdzie można znaleźć malownicze plaże, klify i tradycyjne wioski rybackie.

30. Festiwal Inti Raymi – Jest to tradycyjny festiwal Słońca, który odbywa się co roku w Cusco w dniu przesilenia zimowego. Jest to rekonstrukcja starożytnych inckich obchodów ku czci boga Słońca – Inti.

31. Cuy Arts Festival – W Peru odbywa się festiwal poświęcony sztuce kulinarnemu przygotowywaniu świnki morskiej, potrawie o wieloletniej tradycji.

32. Jedno z najstarszych miast – Caral, położone w Peru, jest uważane za jedno z najstarszych miast na świecie, której początki sięgają 5000 lat temu.

33. Kakao – Peru jest jednym z głównych producentów kakaowców, z których produkowany jest jeden z najlepszych na świecie czekolad.

34. Błyskawiczny klimat – W ciągu jednego dnia można doświadczyć zarówno gorącego klimatu pustyni na wybrzeżu, jak i chłodnego klimatu Andów czy wilgotnego klimatu dżungli amazońskiej.

35. Trzy pasma – Geograficznie, Peru można podzielić na trzy główne regiony: Costa (wybrzeże), Sierra (góry) i Selva (dżungla).

36. Surfing – Wybrzeże Peru jest idealne do surfingu, a miasto Máncora jest jednym z najbardziej popularnych miejsc dla surferów z całego świata.

37. Kokoszka andyjska – Jest to unikalny ptak, który jest endemitem dla regionu Andów w Peru.

38. Wiara – Katolicyzm jest dominującą religią w Peru, ale wiele rdzennych tradycji i obrzędów jest nadal praktykowanych równolegle.

39. Wielka piramida Túcume – W północnej części kraju znajduje się kompleks piramid Túcume, które były ważnym ośrodkiem kultury Lambayeque.

40. Wyjątkowy dżem – Jeden z najbardziej unikalnych smakołyków Peru to dżem z płatków kwiatu hibiskusa, znany lokalnie jako „rosa de jamaica”.

41. Montaña de Siete Colores – Tzw. „Góra Siedmiu Kolorów” lub „Rainbow Mountain” to zjawiskowe miejsce w Andach, gdzie ziemia naturalnie przyjmuje odcienie od fioletu po złoty, dzięki różnorodnym minerałom.

42. Nazwa kraju – Istnieje teoria, że nazwa „Peru” pochodzi od słowa „Birú”, które było nazwą lokalnego wodza, który mieszkał nad południowym wybrzeżem wielkiej rzeki.

43. Mistura – To największy festiwal kulinararny w Ameryce Łacińskiej. Co roku w Limie gromadzą się kucharze, producenci żywności i foodies, aby celebrować różnorodność peruwiańskiej kuchni.

44. Słodki ziemniak – Pomimo że jest powszechnie dostępny na całym świecie, słodki ziemniak ma swoje korzenie w Ameryce Południowej i był uprawiany w Peru tysiące lat temu.

45. Kaktusy o owocach – Kaktusy znane jako „tuna” rosną w Peru i dają jadalne owoce, które są popularnym przysmakiem.

46. Tajemnicze Carajía – W północnej części Peru można znaleźć zbiorową nekropolę Carajía, gdzie mumie są zawieszone na stromych klifach w specjalnie wybudowanych grobowcach.

47. Liczne mikroklimaty – Peru ma 28 z 32 możliwych mikroklimatów na świecie, co czyni je jednym z najbardziej zróżnicowanych klimatycznie krajów.

48. Ayahuasca – Tradycyjna roślina lecznicza używana przez szamanów w Amazonii do przeprowadzania duchowych ceremonii i leczenia.

49. Huacachina – Mała osada położona wśród piaskowych wydm, znana jako „oaza w pustyni”, jest popularnym miejscem dla turystów pragnących spróbować sandboarding.

50. Toritos de Pucará – Kolorowe ceramiczne byki często umieszczane na dachach domów w regionie Andów jako symbol dobrobytu i ochrony.

51. Ceremonie Tańca na linie – W niektórych regionach Peru praktykuje się „Danza de las tijeras”, gdzie tancerze wykonują akrobacje i taniec z nożycami w rękach.

52. Tradycje weselne – W trakcie peruwiańskich wesel goście często otrzymują małe woreczki zawierające ziarna zbóż, symbolizujące życzenie pomyślności i płodności.

53. Kopalnie soli w Maras – Znajdują się tu tysiące małych basenów z solanką, z których pozyskuje się sól przez parowanie wodne. Baseny te były eksploatowane już za czasów Inków.

54. Quipu – Starożytny system zapisu używany przez Inków, który polegał na wiązaniu węzłów na sznurkach w określonych odstępach i kolorach.

55. Canchánchara – Tradycyjny napój na bazie białego rumu, miodu, soku z limonki i wody, często podawany jako aperitif.

4.3/5 - (ilość ocen: 9)

Dodaj komentarz