10 Interesujących Ciekawostek o Rysiach

ryś

Niektóre zwierzęta są śliczne i urocze, inne chociaż groźne są przez nas podziwiane i wszyscy się nimi fascynują. Takie są na przykład rysie, zwierzęta dzikie o dominującym charakterze. Rzadko kiedy możemy spotkać rysia oko w oko, mogło by to być dla nas niebezpieczne. No chyba, że znajdziemy takie zwierzę w zoo.

1. Rysie zamieszkują Europę, Azję i Amerykę Północną. Spędzają czas na przemierzaniu głębin lasów w pojedynkę, są samotnikami, które nie lubią towarzystwa.

2. Wyróżniamy cztery gatunki rysia, które różnią się wielkością i kolorystyką. I tak możemy wyróżnić rysia kanadyjskiego, rysia rudego, rysia iberyjskiego i rysia euroazjatyckiego.

3. Samice rysiów rodzą młode dwa razy do roku. Wydają wtedy po około 2-4 kociąt, które zostają z nimi przez 9 miesięcy.

4. Cechą charakterystyczną wszystkich rysi, jest kępka włosów na uszach. Po tym szczególe można rozpoznać rysia z daleka.

5. Sierść tych dzikich kotów, niezależnie od gatunku, jest gęsta, puchata i bardzo ciepła. Łapy zwierząt są bardzo duże i także futrzaste, pełnią rolę rakiet śnieżnych. Dzięki takim warunkom koty te doskonale radzą sobie w chłodnym klimacie.

6. Ryś potrafi się w naturalny sposób kamuflować dzięki kolorystyce sierści. Do tego wydaje dźwięki o bardzo niskim natężeniu, to sprawia, że często są niezauważalne na danym rejonie.

7. Rysie lubią pływać i biegać, potrafią także wspinać się na drzewa za pożywieniem.

8. Cicho skradają się do swojej ofiary, nie są zbyt szybkie dlatego też polują na zwierzynę z zaskoczenia a to im daje dużą przewagę.

9. Rysie nie lubią ludzi, niestety są cennym łupem dla kłusowników, którzy polują na nie ze względu na ich futro. Koty te jeśli polują to robią to tylko nocną porą.

10. Rysie nie są zbyt wysokie, raczej nie przekraczają 1 metra wysokości. Z kolei ich długość może wynosić nawet 140cm, w zależności od rodzaju gatunku tego zwierzęcia.

4.5/5 - (ilość ocen: 11)

One thought on “10 Interesujących Ciekawostek o Rysiach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *