Pekin

Decydując się na zwiedzanie Pekinu należy pamiętać, że miasto jest trzecim pod względem wielkości w Chinach, a obfitość atrakcji sprawia, że nie sposób wszystkiego zobaczyć w jeden dzień.

Warto wygospodarować przynajmniej kilka dni, by móc swobodnie nacieszyć się niezwykłą atmosferą miasta, jego atrakcjami, smakami oraz historią. Pekin to stolica Chińskiej Republiki Ludowej i jak to najczęściej bywa w przypadku stolic, gołym okiem można dostrzec, że władze nie boją się inwestować ogromnych pieniędzy w rozwój miasta.

Co warto zobaczyć w Pekinie? Ogromne wrażenie robią kolosalne szklane biurowce, które poprzetykane są malowniczymi chińskimi domkami. To właśnie te domki stanowią atrakcję samą w sobie, ponieważ zwieńczone są charakterystycznymi dachami z wygiętymi krawędziami, często bogato zdobionymi.

Unikatowy styl architektoniczny przetrwał tysiące lat ewolucji i do dzisiaj stanowi wizytówkę całego kraju. W centrum Pekinu znajduje się Zakazane Miasto, które zaczęto budować na początku piętnastego wieku.

Niegdyś pałac należał do dynastii Ming i Qing i bez wątpienia jest miejscem, które trzeba zobaczyć na własne oczy. Szczególne wrażenie robią mury obronne oraz aż osiemset mniejszych pałaców na terenie miasta, które tworzą niezwykły kompleks.

Będąc w Pekinie tak naprawdę warto rozglądać się za miejscami, w których można odetchnąć świeżym powietrzem. Miasto słynie z duszącego wręcz smogu, dlatego wielu mieszkańców oraz turystów decyduje się na noszenie maseczek.

Warto udać się do parku Beihai, w którym znajdziemy ukojeniu po intensywnym dniu zwiedzania zatłoczonych miejsc. To właśnie tutaj można odpocząć na łonie natury, będąc otoczonym zielenią oraz malowniczymi jeziorami – Morzem Północnym, Środkowym oraz Południowym.

Można także wynająć łódkę, a także spróbować lokalnych specjałów. Warto również poświęcić chwilę na zwiedzenie Zunhua, czyli ogromnego terenu cmentarnego, na którym chowano cesarzy.

Dla prawdziwych smakoszy rajem z pewnością okaże się ulica Wangfujing, czyli główna ulica Pekinu, której atrakcje tak naprawdę kryją się w węższych i bocznych uliczkach.

To właśnie takie uliczki wypełnione są mniejszymi i większymi straganami z chińskimi przysmakami. Warto wybrać się tam wczesnym wieczorem, bo wtedy nawet obskurne uliczki nabierają prawdziwego uroku.

Poza tym, nawet najwybredniejszy smakosz znajdzie tutaj coś dla siebie. Dziesiątki stoisk, unoszące się w powietrzu zapachy i wspaniała atmosfera stanowią atrakcję, której nie wolno pominąć, będąc w stolicy Chin.

4.4/5 - (ilość ocen: 8)

Dodaj komentarz