Co warto zobaczyć w Rzymie

koloseum

Ogromną zaletą Wiecznego Miasta jest fakt, że pomiędzy wszystkimi właściwie atrakcjami turystycznymi nie ma zbyt dużych odległości, a zatem miasto nie powinno stwarzać problemów logistycznych w trakcie planowania wycieczki.

Rzym jest jednym z najpiękniejszych miast, w których historia jest niemal namacalna i odczuwalna na każdym kroku. Najekskluzywniejsze domy mody usytuowane są na ulicach tuż obok przepięknych rzeźb i w pobliżu zabytków liczących sobie tysiące lat.

Nie sposób pominąć Koloseum, czyli amfiteatru Flawiuszów, obok którego dzisiaj przebiega jedna z najbardziej ruchliwych ulic. W czasach świetności ta ogromna budowla licząca sobie niespełna pięćdziesiąt metrów mogła pomieścić nawet 40 tysięcy widzów.

Na przestrzeni lat Koloseum obrosło w wiele mitów i kontrowersji związanych z zabijaniem Chrześcijan na terenie obiektu, co w rzeczywistości nigdy nie zostało udowodnione. Faktem jest, że jest atrakcją, którą warto zobaczyć, zarówno od zewnątrz (bez potrzeby kupowania biletu) oraz od wewnątrz.

Kolejnym istotnym punktem na mapie Rzymu jest miejsce, w którym przypuszczalnie najczęściej dochodziło do oświadczyn i miłosnych wyznań, czyli Piazza di Trevi, a w zasadzie arcydzieło znajdujące się na tymże placu – Fontanna di Trevi.

Ta wspaniała barokowa fontanna została zaprojektowana przez wybitnego artystę Niccolo Salvi w pierwszej połowie XVIII wieku i aż po dzień dzisiejszy zachwyca każdego, kto ma z nią do czynienia. Fontanna sprawia wrażenie, jakby była elementem budynku, ale elementem ożywionym.

Niezwykłe rzeźby Okeanosa w centralnym miejscu, trytonów, hippokamów oraz wrażenie ruchu powodują, że fontanna nabiera niezwykłej dynamiki.

Każdego roku tysiące turystów przyjeżdża do Rzymu między innymi po to, by zobaczyć Fontannę di Trevi i wrzucić przynajmniej jedną monetę do wody, wierząc, że w ten sposób zapewnią sobie szybki powrót do Wiecznego Miasta.

Rzym jest nietuzinkowym miastem również ze względu na znajdującą się w jego obrębie Stolicę Apostolską. Watykan to zdecydowanie ważny punkt na mapie Rzymu i warto go zobaczyć bez względu na własne wyznanie.

Dzieje się tak za sprawą dzieł, które wyszły spod rąk najwybitniejszych artystów epoki Renesansu. Na szczególną uwagę zasługuje Kaplica Sykstyńska z oryginalnymi freskami Michała Anioła, Dziedziniec Gwardii Szwajcarskiej, Pałac Belwederski, Brama Św. Piotra oraz Muzea Watykańskie. Każde entuzjasta sztuki oraz historii zachwyci się Watykanem i jego niepowtarzalną atmosferą.

3.2/5 - (ilość ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.