gad

Gady to wyjątkowe zwierzęta, które przerażają i zachwycają wielu ludzi. Są silne, zwinne, groźne oraz potrafią przetrwać długi czas w bezruchu, w celu obserwacji zwierzęcia, na które polują.
Jak groźne są gady? Dlaczego tak istotne jest zachowanie odpowiedniego dystansu?

Oto 10 ciekawostek dotyczących gadów

1. Niektóre gatunki węży, na przykład grzechotniki, potrafią ukąsić ofiarę nawet po śmierci. Ich szczęki otwierają się i blokują, dzięki czemu zęby jadowe są na wierzchu. Po bliskim kontakcie z zębami, ofiara może umrzeć, jeśli nie otrzyma odpowiedniej formy leczenia na czas.

2. Wśród gadów występują zwierzęta, które potrafi skierować swoje gałki oczne w dwa różne miejsca. Tymi zwierzętami są kameleony.

3. krokodyle to bardzo inteligentne stworzenia. Aby pomóc sobie w trawieniu pokarmu, połykają kamienie. Podobne zachowanie można zaobserwować u ptaków.

4. Na planecie żyje ponad 8000 gatunków gadów.

5. Łuski, którymi pokryte jest ciało gadów zbudowane są z tego samego materiału co ludzkie paznokcie.

6. Pośród licznych gatunków gadów, występujących na całej ziemi, znajdują się gady, które mimo braku uszu słyszą. Tymi zwierzętami są Hatterie.

7. Pyton siatkowy, to największy wąż na świecie. Może osiągnąć nawet 10 metrów długości.

8. Przez brak węchu, gady nauczyły się rozpoznawać otoczenie, poprzez używani języka. Dzięki wysuwaniu go, pobierają cząsteczki powietrza i określą swoje położenie.

9. Istnieją gatunki zwierząt, które mimo tego iż są gadami, lubią niskie temperatury, Doskonałym przykładem są żółwie Emydoidea Blandingii, które ukrywają się pod lodem. W ten sposób, chronią się przed potencjalnym zagrożeniem.

10. Podczas wzrostu węża, jego owijka zostaje zrzucona. Wynika to z przybranej długości. Wąż, który nie mieści się w dotychczasowej skórze, po prostu ją zrzuca.

Gady to nie tylko wyjątkowe zwierzęta, to również doskonali łowcy, którzy w bezruchu potrafią przetrwać długie godziny. Część gadów jest niebezpieczna dla człowieka, z uwagi na posiadany jad.

Aby nie kusić losu, warto poznać zwyczaje gadów i trzymać się od nich z daleka.

4.1/5 - (ilość ocen: 15)

Dodaj komentarz