Malediwy

Ludzie mają wiele różnych powodów, dla których podróżują. Przede wszystkim, chcą cieszyć się każdym doświadczeniem. Oto ważne powody, dla których ludzie podróżują:

1. Jednym z powodów, dla którego ludzie podróżują jest chęć poznawania różnych kultur i sposobów na życie innych ludzi. Mimo że nie dzielą nas od siebie stulecia, a jedynie setki czy tysiące kilometrów, czasem tradycje i nawyki ludzi żyjących w tej chwili w jakimś odległym miejscu, są dla nas tak egzotyczne i niecodzienne, że stanowią ciekawostkę same w sobie. Na przykład obrzędy Maorysów w Nowej Zelandii i ich sposób przygotowywania jedzenia w wykopanych dołach to niepowtarzalny spektakl i uczta, nie tylko dla kulturoznawców.

2. Podróżuje się wszystkimi zmysłami, dlatego turyści uwielbiają kosztować potraw charakterystycznych dla odwiedzanego miejsca. O ile kuchnia włoska czy chińska zdobyły popularność na całym świecie, są kraje, oferujące jadłospis, którego nie znajdziemy nigdzie indziej. Podróżujemy więc po to, żeby poznać nowe potrawy i skosztować na przykład stek z mięsa mało spykanego w Polsce czy gruzińskiego ostri nad Morzem Czarnym w Gruzji. Nawet rozsławione potrawy chińskie i włoskie, smakują najlepiej, kiedy przygotuje się je w danych krajach z lokalnych produktów, a więc pragniemy skosztować kaczki po pekińsku w Chinach czy pizzy w Neapolu, gdzie mamy gwarancję, że pomidory będą słodkie, a bazylia i mozzarella o wiele smaczniejsze niż w innych krajach.

3. Podróże to także fantastyczny sposób, by poszerzyć swoje horyzonty i dowiedzieć się o świecie o wiele więcej niż da się przeczytać w książkach i mediach. Przygotowanie do podróży, a później przebywanie wśród tubylców sprawia, że w ekspresowym tempie chłoniemy informacje o miejscu, które zwiedzamy, bo dotyczą nas one w tym momencie bezpośrednio.

4. Podróżujemy również po to, by odpowiedzieć na wyzwanie rzucone samemu sobie i sprawdzić się w nowych okolicznościach. Podróż, którą organizujemy od początku do końca sami, to świetna metoda, by rozwinąć swoje umiejętności organizacyjne, a także zdolność improwizowania, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem.

5. Wielu ludzi wybiera na cel podróży miejsca, gdzie używa się języka, którego akurat się uczą. Jest to często skok na głęboką wodę, ale jeśli musimy się porozumiewać, by załatwić podstawowe sprawy na co dzień, uczymy się języka, a miejscowi są naszymi bezwiednymi nauczycielami, kiedy korygują błędy językowe czy zachęcają do mówienia. Nic tak nie przyśpiesza nauki języków obcych, jak konieczność ich używania.

6. Często odwiedzamy miejsca, które poznaliśmy dzięki filmom i książkom, kojarzące się nam z postaciami fikcyjnymi lub popularnymi gwiazdami. Turyści uwielbiają zdjęcia pamiątkowe, które nasuwają skojarzenia z ulubionymi dziełami czy artystami. W Barcelonie, na przykład, można odwiedzić stary cocktail bar, w którym mojito popijał sam Ernest Hemingway, podczas wojny domowej w Hiszpanii.

7. Pisarze lubią podróżować do miejsc, w których toczy się akcja ich książek. Dzięki temu oddają koloryt danego miejsca i poznają więcej szczegółów, które oddadzą jego charakter. Przykładem może być norweski autor kryminałów, Jo Nesbo, który zasłynął cyklem powieści z Harrym Hole w roli głównej. Akcja książek toczy się między innymi w Australii, Tajlandii, Afryce czy na Bałkanach. Wszystkie te miejsca Jo Nesbo odwiedzał podczas pisania kolejnych części.

8. Taniec jest jednym z powodów, dla których warto rzucić wszystko i udać się na koniec świata. Choć tancerze, jako grupa zawodowa, studenci czy tylko hobbyści, nie są ogromną grupą w społeczeństwie, warto o nich wspomnieć w kontekście podróży. Zwiedzanie odległych miejsc na mapie świata, takich jak Chiny czy Indie, pozwala im na warsztaty taneczne z lokalnymi tancerzami i na poznanie gatunków tańca, które nie raz istnieją tylko w jednym miejscu na Ziemi.

9. Ludzie podróżują, by robić zakupy za granicą. Robili tak, odkąd powstał handel i choć dziś na całym świecie funkcjonują sieci tych samych sklepów, są też towary ekskluzywne, które trudno znaleźć wszędzie. Przykładem mogą być ręczne wyroby afrykańskich czy indiańskich tubylców, ale też drogie wyroby galanteryjne i ubrania we włoskich butikach.

10. Dla fotografów możliwość podróżowania to możliwość uwiecznienia w kadrze nowych, niezwykłych krajobrazów. Wystarczy obiektyw szerokokątny, bilet w odległe miejsce i dobre światło na miejscu, żeby tworzyć zdjęcia, które będą przypominały tapety na pulpicie.

11. Tak jak w fotografii, w filmie również potrzebne są plenery, które podkreślą charakter historii i staną się naturalną scenografią dla opowiadanej historii. Reżyser wraz z ekipą podróżują więc po całym świecie, by odnaleźć właściwe miejsca, a efekt tych podróży jest często nie do przecenienia. Wystarczy sobie przypomnieć przepiękne krajobrazy w filmie „Zjawa”, w którym tylko Leonardo DiCaprio odciąga uwagę widza od niezwykłych widoków.

12. Nie każdy fotograf interesuje się fotografowaniem krajobrazów. Humaniści i portreciści podróżują jednak, by, podobnie jak reżyser filmu, odnaleźć na świecie miejsce, które stanie się naturalnym studiem fotograficznym dla sesji modowej. Sesje sukien ślubnych bardzo często odbywają się w ekskluzywnych kurortach, a modowe i muzyczne w miastach takich, jak Nowy Jork czy Paryż.

13. Istnieją organizacje charytatywne i filantropijne, których członkowie podróżują po świecie, by zlokalizować palące problemy i pomóc ludziom, o których, zdawać by sęe mogło, wszyscy inni już zapomnieli. Ludzie ci odwiedzają rdzennych mieszkańców Afryki czy Ameryki Południowej i działają na rzecz poprawy ich standardów życia.

14. Miłośnicy historii kochają podróże, bo dzięki nim zwiedzają miejsca, w których rozegrały się ważne wydarzenia historyczne. Dla historyka nie ma nic wspanialszego niż zwiedzanie Hofburgu w Wiedniu, które kojarzą się z władcami Austro-Węgier, dzielnic żydowskich w Budapeszcie, pięknych katedr w Barcelonie czy Rzymu, nad którym unosi się aura starożytności i wszystkich kolejnych epok.

15. Podróże to przede wszystkim lekcja geografii w plenerze. Dzięki nim poznajemy naszą planetę, możemy zobaczyć konkretne miejsca na własne oczy, dotknąć nietypowych formacji skalnych, zdobyć szczyt góry, wykąpać się w morzu, zobaczyć wulkany i wiele innych zjawisk, które bada geografia.

16. Specjaliści badający populacje poszczególnych gatunków zwierząt podróżują po świecie, by wytropić zagrożone gatunki, badać przyczyny takiej kondycji gatunku, a potem pomóc im przetrwać. Specjalne organizacje charytatywne zachęcają ludzi do tego typu działalności, a przede wszystkim do zdalnej pomocy finansowej, dzięki której gatunek przetrwa. Podróże ludzi bywają więc nieoczekiwaną pomocą dla wielu zwierząt i nieopisaną satysfakcją, którym uda się pomóc bezradnym zwierzętom.

17. Często odwiedzamy jakieś miejsca, ponieważ są jedynymi, które dają nam możliwość uprawiania sportów ekstremalnych. Na przykład Himalaje i Karakorum są mekką wspinaczy wysokogórskich, ponieważ to tam znajduje się aż czternaście głównych ośmiotysięczników.

18. Z kolei miłośnicy wody, nurkowania i snorkellingu chętnie podróżują do takich miejsc, jak Australia, Malediwy czy Egipt, gdzie świat podwodny jest tak atrakcyjny, że organizuje się tam nie tylko podwodne zwiedzanie, ale i kursy czy szkolenia dla nurków.

19. Choć nowe okoliczności przyrody kuszą, nie każdy podróżuje po to, by intensywnie spędzić czas. Wielu ludzi leci na drugi koniec świata na dłuższy czas, tylko po to, żeby w spokoju i z dala od codziennych problemów odpocząć.

20. W związku z rozwojem technologii i możliwością błyskawicznego pokonywania wielkiego dystansu, wielu ludzi może bez ograniczeń podróżować po świecie w celach służbowych. Są ludzie, którzy regularnie, tydzień po tygodniu odwiedzają inny kraj, bo tam znajduje się zatrudniająca ich firma.

4.4/5 - (ilość ocen: 9)

Dodaj komentarz