nemo

Z pozoru niewinne i łagodne zwierzęta, które można podziwiać niemal w każdym zoo lub akwenie wodnym. Różnią się wielkością, zwinnością, sprytem i sposobem zdobywania pożywienia.

Od lat w życiu człowieka obecne były ryby, Ich łowienie, uznaje się za formę relaksu a niekiedy i dyscyplinę sportową, zaś mięso za smakowite danie.

Co jednak wyróżnia ryby na tle innych zwierząt?

Top lista 10 ciekawostek na temat ryb.

1. Ryby, podobnie jak ssaki oraz ptaki, odczuwają ból oraz stres. To cenna wskazówka dla amatorów łowienia ryb.

2. Mimo tysięcy gatunków ryb, wyróżnia się tylko jeden gatunek, który posiada powieki. Jest nim rekin.

3. Okoń jest rybą, która potrafi przemieszczać się po brzegu. Używa do tego płetw piersiowych oraz zużywa tlen, który pobiera z otoczenia. To jedyny gatunek ryb, który może pozwolić sobie na spacer po brzegu zbiornika.

4. Wszystkie gatunki ryb, posiadają kręgosłup.

5. Największą rybą na świecie jest rekin wielorybi.

6. Niemal każdy posiadał, lub marzył o złotej rybce, która spełniła by jego marzenia. Nie każdy jednak wie, że złota rybka ma zęby gardłowe, które służą jej do rozdrabniania pokarmu.

7. Mimo, iż ryby słyną z tego, że po urodzeniu lub złożeniu ikry, porzucają swoje potomstwo, są gatunki które mają instynkt macierzyński i chętnie opiekują się swoim potomstwem.

8. W Polsce żyją trujące gatunki ryb. Zalicza się do nich między innymi szczupak, który ma trującą krew i ikrę.

9. Ryby to zwierzętami które mają największą ilość gatunków na tle innych zwierząt.

10. Szminka to rzecz, którą posiada każda kobieta. Czy wie ona o tym, że większość szminek produkowana jest z wosku rybiego?

Choć mogą wydawać się niepozorne i mało interesujące, prócz pięknych kolorów i różnorodnych kształtów, ryby potrafią zaskoczyć nawet największego znawce tych zwierząt.

Idą na wystawę ryb, przyjrzyjmy się im zwyczajom oraz budowie, by dostrzec nie tylko piękno ale również realne zagrożenie.

4.5/5 - (ilość ocen: 10)

Dodaj komentarz