Porto
Porto w Portugalii

Europa to kontynent o bogatej historii, różnorodnej kulturze i fascynującej geografii. Od północnej Arktyki po południowe wybrzeża Morza Śródziemnego, Europa oferuje niepowtarzalne krajobrazy i wyjątkowe miejsca do odkrywania. Jest to również siedziba wielu ważnych instytucji międzynarodowych, w tym Unii Europejskiej, co czyni Europę kluczowym graczem na arenie międzynarodowej. W tym artykule przyjrzymy się bliżej Europie, jej historii, geografii, kulturze, gospodarce oraz aktualnym wyzwaniom i perspektywom na przyszłość.

1. W Barcelonie znajduje się Barri Gothica, czyli jedna z najstarszych dzielnic średniowiecznych w całej Europie. Ta część miasta wygląda jak scenografia do filmu historycznego i przyciąga turystów.

2. Paella to tradycyjne danie hiszpańskie, które składa się z ryżu, ciemnego sosu oraz owoców morza, takich jak krewetki, mule, małże czy kałamarnice.

3. Jedynym członkiem Unii Europejskiej, który nie należy do NATO jest Austria.

4. Kajzerki, czyli małe bułki o zaokrąglonym kształcie, zostały nazwane tak na cześć Kaisera, czyli cesarza Franciszka Józefa, który był uwielbianym władcą Austrii.

5. W Neapolu od lat rządzi włoska mafia, która pobiera opłaty od niemal wszystkich restauratorów oraz usługodawców w mieście. Mafia nie dopuszcza jednak do tego, aby coś złego stało się turystom, ponieważ to oni zapewniają jej największe pieniądze.

6. Po Watykanie Monako jest drugim najmniejszym państwem na świecie. Jego powierzchnia wynosi tylko 2 kilometry.

7. Europejczycy przyczynili się do tego, że Stany Zjednoczone wyglądają dzisiaj, tak jak wyglądają. To właśnie kolonizatorzy z Hiszpanii, Anglii czy Holandii tworzyli Amerykę od podstaw.

8. Monako jest jednym z pięciu państw na świecie, które nie posiadają własnego lotniska. Pozostałe cztery również znajdują się w Europie, a są to San Marino, Watykan, Liechtenstein oraz Andora.

9. Najpopularniejszą dzielnicą Monako jest Monte Carlo, czyli dzielnica słynąca z luksusowych kurortów, kasyn, hoteli oraz restauracji. Nazywa się ją europejską stolicą hazardu.

10. Adolf Hitler nie urodził się w Niemczech, tylko w Austrii. Co ciekawe, Józef Stalin również nie był Rosjaninem, tylko Gruzinem.

11. Belgia jest krajem mającym największą liczbę zamków przypadających na jeden metr kwadratowy. Słynie również ze znakomitej czekolady oraz piwa.

12. Językami urzędowymi w Belgii są francuski oraz niderlandzki, jednak tylko jedna dziesiąta mieszkańców kraju jest dwujęzyczna.

13. Unia Europejska jest organizacją międzynarodową, na którą składa się dwadzieścia siedem państw. Posiada aż dwadzieścia trzy języki urzędowe, a wszystkie debaty są tłumaczone na każdy z nich.

14. Norwegia aż dwa razy przeprowadzała referendum w sprawia wstąpienia do Unii Europejskiej. Zarówno w latach siedemdziesiątych, jak i w latach dziewięćdziesiątych obywatele tego kraju nie popierali dołączenia do Unii Europejskiej.

15. Hymnem Unii Europejskiej jest „Oda do radości” IX Symfonii niemieckiego kompozytora, Ludwiga van Beethovena, do której dodano tekst autorstwa Friedricha Schillera.

16. Dzień Europy obchodzony jest 9 maja. Tego dnia w 1950 roku ustanowiono fundamenty zjednoczonej wspólnoty narodów, która dziś jest znana jako Unia Europejska.

17. W 2016 roku Wielka Brytania zagłosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej. Jej opuszczenie wspólnoty przeszło do historii pod nazwą Brexit.

18. W 1569 roku Wielkie Księstwo Litewskie i Korona Królestwa Polskiego zawarły Unię Lubelską, tworząc Rzeczpospolitą Obojga Narodów, czyli jedno z największych państw w ówczesnej Europie. Przetrwało ono aż do rozbiorów Polski w drugiej połowie XVIII wieku.

19. Wilno i Lwów przed drugą wojną światową były miastami polskimi. Obecnie Lwów leży na terenie Ukrainy, a Wilno jest stolicą Litwy.

20. Stolicą Węgier jest Budapeszt, na który składają się dawniej oddzielne miejscowości, czyli Buda, Obuda i Peszt.

21. Na terenie Węgier znajduje się Balaton, czyli największe europejskie jezioro. Infrastruktura wokół jeziora sprawia, że jest ono celem wyjazdów wakacyjnych zarówno dla Węgrów, jak i turystów z innych części Europy.

22. Holandia słynie z tego, że wielu jej obywateli korzysta z rowerów. W kraju tym pracują osoby, które rocznie wyciągają z holenderskich kanałów tysiące porzuconych rowerów.

23. W Bawarii piwo oficjalnie jest uznawane za produkt spożywczy, a nie alkoholowy.

24. Niemcy graniczą z największą ilością krajów w Europie. Państw tych jest aż dziewięć, a są to Polska, Holandia, Dania, Francja, Austria, Szwajcaria, Belgia, Luksemburg i Czechy.

25. Holandia jest jednym z najbardziej liberalnych państw w Europie. W kraju tym legalne są aborcja, eutanazja, prostytucja, a także związki partnerskie.

26. W Wielkiej Brytanii zużywa się rocznie ponad 55 miliardów torebek herbaty, a mimo to znacznie więcej piją jej Holendrzy.

27. W Szkocji obowiązuje prawo, zgodnie z którym każdy gospodarz ma obowiązek wpuścić do swojego domu gościa, jeśli tylko ten musi skorzystać z toalety.

28. Wieża Eiffla miała po Wielkiej Wystawie zostać rozebrana i sprzedana na złom. Na początku wyjątkowo nie podobała się mieszkańcom Paryża, ale z czasem stała się jego najważniejszym symbolem.

29. Żabie udka są bardzo popularną przekąską we Francji. Mieszkańcy kraju rocznie zjadają około 4 tysięcy ton żab.

30. Od 1947 roku Norwegia regularnie wysyła do Londynu choinkę, która staje później na słynnym Trafalgar Square. W ten sposób Norwegowie okazują Anglii wdzięczność za pomoc udzieloną podczas drugiej wojny światowej.

31. Preikestolen w Norwegii jest uznawany za jeden z najpiękniejszych naturalnych punktów widokowych na świecie. Ze skały rozpościera się widok na norweskie fiordy.

32. Z Norwegii pochodzi jeden z najsłynniejszych twórców powieści kryminalnych na świecie, a mianowicie Jo Nesbo. To on stworzył serię kryminałów o komisarzu Harrym Hole, a w Oslo można wybrać się na wycieczkę śladami bohatera.

33. W 1910 roku Szwecja była pierwszym krajem na świecie, który utworzył parki narodowe.

34. W Szwecji żyje ponad ćwierć miliona reniferów. Zdarzają się sytuacje, kiedy jedzą one sfermentowane jabłka, a służby muszą zatroszczyć się o kompletnie pijane zwierzęta.

35. W Szwecji funkcjonuje specjalny program, dzięki któremu obywatele mogą otrzymywać wiadomość SMS, jeśli w pobliżu znajduje się ktoś, kto ma tak serca. W rezultacie mogą dotrzeć do tej osoby szybciej niż pogotowie i udzielić jej niezbędnej pomocy.

36. Sztokholm znajduje się na czternastu wyspach, a więc można powiedzieć, że jest stolicą znajdująca się nad wodą.

37. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w całej Europie. Znajdujący się w Krakowie Uniwersytet Jagielloński został założony w XIV wieku.

38. Pustynia Błędowska jest największym w Polsce obszarem lotnych piasków. Jej powierzchnia wynosi ponad 30 kilometrów

39. Estonia była pierwszym państwem na całym świecie, które umożliwiło branie udziału w wyborach powszechnych przez Internet.

40. W Finlandii popularne są dwa nietuzinkowe sporty, a mianowicie mistrzostwa w noszeniu żon oraz zawody w łapaniu komarów.

41. W Europie znajduje się jeden las deszczowy. Jest nim Perucica, którą można odwiedzić na terenie Bośni i Hercegowiny.

42. Najpopularniejszą atrakcją w całej Europie jest paryski Disneyland. Rocznie odwiedzają go miliony rodzin z dziećmi.

43. Pałac Parlamentu w Rumunii jest największym budynkiem na terenie całej Europy.

44. Jezioro Ochrydzkie znajdujące się na granicy Macedonii i Albanii jest najstarszym jeziorem w Europie. Szacuje się, że ma około miliona lat.

45. Największym kościołem w całej Europie jest Bazylika św. Piotra w Watykanie, która rocznie jest odwiedzana przez miliony turystów oraz pielgrzymów z całego świata.

46. W 2011 roku władze Barcelony zakazały chodzenia w strojach kąpielowych w miejscach publicznych. Osoby, które nie przestrzegają tej zasady, mogą być ukarane grzywną.

47. Pod koniec XIV wieku Litwa była największym państwem w Europie, a obecnie należy do mniejszych państw i zdecydowanie mniejszym znaczeniu gospodarczym.

48. W całej Skandynawii jest aż dziesięć miejscowości, których nazwa składa się tylko z jednej litery.

49. Najwyższym szczytem Europy jest Elbrus, czyli góra znajdująca się na terenie Rosji. Ma wysokość 5642 metrów nad poziomem morza.

50. Legenda o potworze z Loch Ness sprawia, że Szkocja zarabia około 7 milionów euro więcej na turystyce.

4.5/5 - (ilość ocen: 4)

Dodaj komentarz