10 Informacji o Płazach

dwie ropuchy

Natura potrafi zaskoczyć i zachwycić jednocześnie. Choć niektóre zwierzęta wyglądają niewinnie, potrafią być niebezpieczne, a ich toksyny, doprowadzić do śmierci. Nic w tym dziwnego, patrząc na liczne gatunki gadów, ale czy równie oczywiste jest to, że groźnymi zabójcami są płazy?

Aby zaobserwować u nich niebezpieczne zachowania, trzeba się bardzo natrudzić.

Przedstawiamy listę 10 ciekawostek o płazach, które powinien wiedzieć każdy człowiek.

1. Liściołaz straszliwy to niewielka żaba, która nie przekracza 5 cm długości. Mimo iż nie jest duża, uznawana jest za najgroźniejszego gada. Posiada silny jad, który może doprowadzić do śmierci w kilka minut.

2. Największym, żyjącym płazem jest Salamandra Chińska. Ten wyjątkowy gad dorasta do metra długości i może ważyć nawet 40 kg.

3. Większość płazów rodzi się w wodzie, gdzie przechodzą metamorfozy, umożliwiające życie na lądzie. Jaja składane są w wodzie, by nie dopuścić do ich wysuszenia. Istnieją również gatunki zwierząt, które składają jaja na lądzie.

4. Płazy mają cienką lecz przepuszczalną skórę, co pozwala im na oddychanie i jedzenie przez skórę. Istotne jest zachowanie odpowiedniej wilgotności, gdyż wysuszenie skory spowoduje duszności.

5. Istnieją na świecie zwierzęta, zdolne do całkowitej regeneracji kończyn. Doskonałym przykładem są Salamandry, które potrafią odbudować utraconą kończynę.

6. Niektóre gatunki płazów potrafią zmieniać swój kolor, dostosowując się do otoczenia w którym się znajdują.

7. Kojarzące się z długim językiem żaby, mogą zmylić. Istnieją gatunki żab, które nie posiadają języka a pokarm jedzą za pomocą przednich łap.

8. W Dewonie odnotowano pierwsze gatunki płazów. Było to ponad 370 milionów lat temu.

9. Żaba marmurkowana to płaz żyjący w Afryce, który kopie nory w poszukiwaniu pożywienia.

10. Istnieją żaby, które nie potrafią pić, dlatego potrzebną do życia wodę, wchłaniają przez swoją delikatna skórę.

To najciekawsze informacje dotyczące płazów, o których wiele osób nie wie.Wiedza ta, umożliwi wyobrażenie sobie, jak bardzo wyjątkowymi zwierzętami są płazy, występujące na terenie całej planety.

Oceń post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.