nietoperz

Nietoperze to ssaki obejmujące ok. 1360 gatunków, do którego zalicza się 17 rodzin. To jedyne zdolne do aktywnego lotu ssaki, w przeważającej większości prowadzące nocny tryb życia. Zwisanie głową w dół – nietoperze zawdzięczają specjalnej budowie tylnych kończyn. O nietoperzach można się dowiedzieć dużo ciekawych informacji i ciekawostek. Oto niektóre z nich.

1. Nietoperz posiada bardzo dobrą pamięć, która przydaje mu się podczas latania i zapamiętywania przestrzeni. Potrafi na całe życie zapamiętać układ jaskini, schronisk, żerowisk, aby łatwiej się po nich poruszać i ograniczyć używanie „sonaru”. Jest to niezwykle przydatna dla niego informacja, pomagająca mu w codziennym życiu.

2. Skrzydła nietoperza powstały z wydłużonych palców przedniej kończyny, przedramienia, ramienia oraz błony lotnej. Tylko kciuk zakończony pazurem nie uległ wydłużeniu i nie wchodzi w skład skrzydeł. Błona ciała ciągnie się po boku ciała, aż do tylnych kończyn. Czasami znajduje się również między nogami.

3. Mogłoby się wydawać, że ptaki mają większe skrzydła, jednak to nietoperze mogą się pochwalić większymi. Koniec skrzydła służy im do łapania owadów a potem do przełożenia ich do pyska.

4. Duże uszy to charakterystyczna cecha nietoperzy. Jest to ich podstawowy zmysł przy orientacji w przestrzeni i zdobywaniu pokarmu.

5. Nietoperze są małymi zwierzętami, masa ich mieści się w granicach 2g do 1, 35 kg. Rozpiętość skrzydeł tych największych dochodzi do 170 cm.

6. Najmniejszy nietoperz żyje w Tajlandii i osiąga wagę 2 gramów przy rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 10 cm. Dla odmiany największym jest pewien gatunek kalonga z Azji o wadze 1, 5 kg i rozpiętości skrzydeł do 170 cm.

7. Największa kolonia nietoperzy została odkryta w Australii i liczyła około 30 milionów osobników.

8. Średnia prędkość lotu europejskiego nietoperza to 52-55km/h. Jeden z najszybszych gatunków osiąga prędność nawet ponad 90 km/h.

9. Zwierzęta te pełnią bardzo ważną rolę w wielu ekosystemach, zjadają duże ilości np. komarów. Tropikalne gatunki odpowiadają natomiast za zapylanie ponad 500 gatunków roślin (np. bananowców, kakaowca). Nietoperze przyczyniają się także do powiększania obszarów lasów deszczowych.

10. Nietoperze przychodzą na świat późną wiosną. Samice tworzą tzw. kolonie rozrodcze, w których rodzą i wychowują swoje młode. Kolonie takie mogą liczyć od kilku do kilkuset osobników, zależnie od gatunku. Samce natomiast żyją w tym czasie samotnie. Samica rodzi zwykle tylko jedno młode w roku, rzadko zdarzają się ciąże mnogie. Małe nietoperze po narodzinach są niesamodzielne ale ich ciało jest już w pełni ukształtowane. Są karmione są przez matki mlekiem do ukończenia samodzielności.

11. Krajowy rekord życia nietoperza należy do podkowca małego, który przeżył 21 lat, zaś światowy rekord życia nietoperza w ogóle należy do nocka Brandta i wynosi 38 lat.

12. Miejscami zajmowanymi przez kolonie rozrodcze są najczęściej strychy lub inne zakamarki budynków oraz dziuple drzew, a często również budki o specjalnej konstrukcji. Nietoperze nie budują gniazd.

13. Czas godów nietoperzy to późne lato i jesień. Samce zwabiają samice pieśniami godowymi.

14. Niezwykłą cechą jest też wykształcenie echolokacji jako podstawowej zdolności postrzegania świata. Ultradźwięki emitowane przez specjalne struktury w pyszczku lub nosie, odbijają się od przeszkód i jako echo są odbierane przez czułe uszy zwierzęcia. To bardzo sprawny mechanizm, nietoperz może odebrać echo słabsze 10 000 razy od emitowanego dźwięku, ponadto jest w stanie w zależności od okoliczności wysyłać od kilku do ponad 300 „impulsów” na sekundę.

4.1/5 - (ilość ocen: 7)

Dodaj komentarz