zdjęcie z kanadyjską flagą narodową
fot. freepik.com

Kanada zachwyca nam nie tylko pod względem dzikiem przyrody, czy legendarnych krajobrazów, ale również bardzo ciekawą kulturą i wyjątkowymi miejscami, które po prostu trzeba zobaczyć. Nic więc dziwnego, że cieszy się takim powodzeniem wśród Polaków. Tylko jak właściwie powinniśmy się przygotować do tak dalekiej podróży? O czym warto pamiętać? Poniżej garść przydatnych wskazówek, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

Wyjazd do Kanady – jakie dokumenty będą potrzebne?

Odkąd nasz kraj przystąpił do Programu Ruchu Bezwizowego, to Polacy mogą podróżować do Kanady bez wizy. Warunkiem koniecznym jest jednak wyjazd w celach turystycznych lub biznesowych na maksymalnie 90 dni. Jeśli pobyt ma być dłuższy lub będzie związany z pracą, czy też z nauką, to przed wyjazdem wiza do kanady powinna być przez nas uzyskana. Jednak wyjazd w celach turystycznych też nie sprawia, że możemy od razu wykupić bilet i czekać dnia wyjazdu.

Zanim stawimy się na lotnisko, trzeba jeszcze zdobyć elektroniczne potwierdzenie podróży eTA (Electronic Travel Authorization). To specjalny dokument, który jest połączony z paszportem i pozwala na podróż do Kanady drogą lotniczą lub tranzytem przez ten kraj. Sam wniosek eTA można wypełnić przez formularz internetowy na stronie Canada.ca. Aby jednak został rozpatrzony, to trzeba mieć ważny paszport oraz dokonać opłaty w wysokości 7 CAD, czyli około 22 zł.

Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymujemy pocztą elektroniczną, a jego rozpatrzenie zajmie około 72 godzin. Warto jednak zauważyć, że do wyjazdu do Kanady będzie potrzebny nam paszport biometryczny, więc jeśli dysponujemy jego starszą wersją, to lepiej pomyśleć o pozyskaniu tego właściwego. Do tego trzeba też wypełnić deklarację celną, czyli dokument, w którym oświadczamy, czy przewozimy przedmioty wymagające zgłoszenia lub oclenia. Dzięki temu urzędnicy pracujący w punkcie granicznym nie muszą sprawdzać tego samodzielnie, co z pewnością usprawnia proces kontroli granicznej.

Wyjazd do Kanady a ubezpieczenie  

Kanada nie należy do krajów Unii Europejskiej, czy też do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Dlatego wybierając się tutaj, nie mamy co liczyć na honorowanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Lepiej o tym pamiętać, ponieważ wyjazd do Kanady bez jakiejkolwiek polisy jest bardzo ryzykowne, zwłaszcza że zwykle nieszczęścia przydarzają się nam w najmniej odpowiednim momencie. W tym przypadku nie znaczenia, czy mówimy o drobnej kontuzji, czy też o poważnym urazie, ponieważ profesjonalna konsultacja medyczna może wiązać się ze sporymi kosztami, które trzeba będzie ponieść z własnej kieszeni.

Oczywiście możemy tego uniknąć, a jedyne, co trzeba zrobić, to jeszcze przed wyjazdem do Kanady wykupić polisę turystyczną. Z tym jednak nie będzie problemu, ponieważ do swojej dyspozycji mamy całkiem sporo towarzystw ubezpieczeniowych. Mimo wszystko wybór tego odpowiedniego nie powinien być przypadkowy, ponieważ na naszą uwagę zasługują tylko profesjonalne ubezpieczalnie. Poznamy je po doświadczeniu w branży, czy nawet po ofercie. Przykładowo na https://wakacyjnapolisa.pl/ czekają na nas polisy, które można dostosować do swoich potrzeb, czy oczekiwań.

Nie będzie problemu z wykupieniem podstawowej polisy turystycznej, jak i tej bardziej rozbudowanej, która zapewni nam większy zakres ochrony. Pakiet ubezpieczenia turystycznego do Kanady powinien obejmować przede wszystkim ochronę zdrowia, a więc pokrycie kosztów leczenia, wizyty u lekarza, czy zakupu leków. Do tego nie powinno w nim zabraknąć NNW, pokrycia kosztów akcji ratowniczych, transportu medycznego do kraju, a także ubezpieczenia bagażu. Kluczowe znaczenie ma tutaj wysokość sumy ubezpieczenia i w tym przypadku im ona wyższa, tym dla nas lepiej. Wskazuje się, że suma gwarantowana kosztów leczenie nie powinna być niższa niż 100 tysięcy euro, więc warto mieć to na uwadze wybierając dla siebie ofertę.

Jak przygotować bagaż?

Podróżowanie samochodem nie tylko jest wygodniejsze, ale zapewnia nam też możliwość zabrania większego bagażu. W przypadku podróży samolotem już trzeba się szykować na pewne ograniczenia, zwłaszcza że wszystkie linie lotnicze określą dopuszczalny rozmiar oraz wagę bagażu. Ogólnie zabrać możemy ze sobą bagaż podręczny oraz bagaż rejestrowany. Bagaż podręczny to ten, który możemy wnieść ze sobą bezpośrednio na pokład samolotu i umieścić go w zasięgu ręki.

Najczęściej nie pobierane są za niego dodatkowe opłaty, ponieważ wszystkie koszty wliczone są w cenę biletu, więc można uznać, że to dla nas najlepsza opcja. Oczywiście zabranie takiego bagaży wyjdzie nam na korzyść pod względem ceny, czy wygody. Jednak są tutaj spore limitu i ograniczenia, więc zawsze będziemy musieli się do nich dostosować. Ten problem nie jest tak odczuwalny przy bagażu rejestrowanym, ponieważ nie dość, że dopuszczalny jest większy ciężar walizki, to jeszcze nie mamy tak dużych ograniczeń, w tym na przykład limitu dotyczącego ilości i sposobu przewożenia płynów.

4/5 - (ilość ocen: 2)

Dodaj komentarz