Najlepsze atrakcje we Wiedniu

Wiedeń

Wiedeń to miasto, które potrafi zachwycić bez względu na porę roku czy pogodę. Miasto leży nad rzeką Dunaj, która stanowi bardzo ważny element krajobrazu miasta i jest jego wizytówką. Nie tylko ona.

Trzeba zaznaczyć, że wielu turystów wybiera się do Wiednia wyłącznie w okresie zimowym, kiedy odbywają się tutaj spektakularne jarmarki  bożonarodzeniowe, a całe miasto oświetlone jest tysiącami świątecznych lampek i zdobione fantastycznymi dekoracjami.

Przepych architektoniczny  i luksus sprawiają, że Wiedeń plasuje się wyjątkowo wysoko w rankingu na najpiękniejsze europejskie miasto. W porze wiosenno-letniej warto wybrać się  do parku Schonbrunn, w którym znajduje się pałac o tej samej nazwie zbudowany na polecenie cesarza Leopolda I.

Park stanowi ulubione miejsce mieszkańców miasta ze względu na bajeczną scenerię, zadbany ogród, obfitość kolorowych  kwiatów i niezwykły widok na sam pałac, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Choć w sezonie trudno tutaj o ustronne miejsce, to jest to jedno z tych miejsc, których nie można pominąć, będąc w Wiedniu.  Wiedeń przez lata cieszył się mianem stolicy muzyki. Tak naprawdę był i jest ośrodkiem sztuki i twórczości wszelkiej maści.

Wystarczy wspomnieć artystów pokroju Gustava Klimta oraz styl secesyjny, który wywołał ogromne poruszenie w ówczesnych kręgach artystycznych. Odwrócenie się od klasyki i szablonowego myślenia doprowadziły do tego, że Klimt oraz bliscy jego poglądom realnie wpłynęli na wizerunek całego miasta.

Symbolem tej przemiany jest Budynek Secesji w Wiedniu z charakterystyczną złotą kopułą. Na uwagę zasługuje również Hofburg, czyli rezydencja władców Austrii. Charakterystyczna łukowata budowla zrobiła wrażenie również na samym kanclerzu III Rzeszy, Adolfie Hitlerze, który to właśnie z hofburskiego tarasu przemawiał do poddanych.

Każdego roku właśnie z Wiednia transmitowany jest noworoczny koncert filharmoników wiedeńskich. Warto wobec tego na własne oczy zobaczyć budynek Musikverein, w którym odbywa się ta muzyczna uczta. Muzycy filharmonii są uznawani za jednych z najlepszych na świecie.

Entuzjaści nietypowych form artystycznych powinni zainteresować się Hundertwasserhaus, czyli pstrokatym i kolorowym budynkiem zainspirowanym działami Friedensreicha Hundertwasserhaus i zbudowanym przez Josefa Krawinę.

Budynek nijak nie pasuje do ogólnego stylu przyjętego w mieście i być może dlatego tak bardzo intryguje i zachwyca. Ku zdziwieniu wielu turystów, budynku nie można zwiedzać, ponieważ jest budynkiem mieszkalnym.

Największą atrakcją są jednak kolorowe segmenty fasady i jej nieregularne kształty oraz niesamowity sklepik naprzeciwko, który odwzorowuje styl Hundertwassera. Miejsce z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

3/5 - (ilość ocen: 3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.