Co warto zobaczyć w Sarandzie w Albanii

Saranda

Nigdy nie jest za wcześnie, żeby pomyśleć o wakacjach. Oferty wyjazdów przez cały rok zaskakują nas swoim bogactwem. W tym roku jako swój cel podróży warto wybrać kierunek nieco mniej popularny, lecz wcale nie mniej atrakcyjny – Albańską Riwierę – Sarandę.

Saranda to niewielkie, malownicze miasto leżące na południu kraju nad Morzem Jońskim. Nazwa w języku greckim znaczy „czterdzieści” i oznacza czterdziestu męczenników.

Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: miłośnik gór oraz wielbiciel plażowania. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do turystów. Jednocześnie, w wyniku wieloletniej izolacji, starannie dbają o swoją kulturę, tradycję i wartości. Rdzenni mieszkańcy Albanii nazywają swój kraj „Krajem ludzi mówiących otwarcie” bądź „Krainą Orłów”.

Z każdego zakątka Sarandy rozpościera się widok na Korfu, które jest punktem startowym podróży – stąd w rejs do Sarandy wypływają wodoloty i promy.
Po wyjściu z portu zaczyna się przygoda. Co warto więc zobaczyć?

1. Twierdzę Lëkurësi usytuowaną na wzgórzu, z którego widok na Sarandę zachwyci każdego turystę. W tutejszej restauracji zjesz pyszny obiad, odpoczniesz, zobaczysz zachód słońca oraz poznasz albańską kulturę podczas magicznego kulturowego wieczoru.

2. Mesopotam – znajdziesz tu najlepiej zachowaną albańską świątynię.

3. Błękitne Oko, czyli niewielkie jezioro oddalone od centrum o 20 km. Czystość wody z pewnością cię przyciągnie, a jej niesamowita barwa urzeknie.

4. Ksamil, zwany także Albańskimi Karaibami, to kurort położony na terenie Parku Narodowego Butrint, na południu kraju. W przeszłości ulokowana była tu baza wojskowa. Obecnie zachwyca bajkowym krajobrazem: piaszczystą plażą, błękitnym morzem i trzema nadbrzeżnymi wysepkami.

5. Butrint – osadę wpisaną w 1992 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Starożytny klimat sprawi, że pokochasz zwiedzanie, a w tym miejscu atrakcji do oglądania nie brakuje: ruiny domów, łaźni rzymskich, amfiteatr z III w. p. n.e., kaplica z V wieku oraz baptysterium z VII wieku.

6. Gjirokastrę – urokliwe miasto, które także zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zbudowane na zboczu wzgórza „miasto muzeum” charakteryzuje się wąskimi kamiennymi uliczkami coble. Na zamku Alego Pashy mieści się wystawa militariów. Po jej obejrzeniu rzuć okiem na niezwykłą panoramę całej okolicy.

7. Tętniącą życiem promenadę, ciągnącą się wzdłuż linii brzegowej i portu. Tutaj odwiedzisz kawiarnię, restaurację, zrobisz zakupy w lokalnych sklepikach oraz udasz się na spacer wśród palm.

8. Plażę w Borshi, znaną także jako „Perłę południowej Albanii”. Jest to najdłuższa plaża na Morzu Jońskim, wokół której znajduje się meczet, zamek oraz madresa (szkoła islamska).

9. Targ rybny – to niesamowita okazja do zakupu świeżych ryb i owoców morza prosto z rybackich sieci.

10. Targ z warzywami i owocami – lokalne bomby wartości odżywczych i inne przysmaki idealnie skomponują się z wcześniej zakupionymi owocami morza lub … nadadzą się na pamiątkę do domu.

Warto spróbować tradycyjnych smaków: dolmy – ryżu zwijanego w liście winogron, często podawanego z cytryną, byrek – ciasta złożonego z cienkich warstw z nadzieniem z sera, fergese – zapiekanych papryk z serem i jajkami, czasem z dodatkiem mięsa oraz raki – popularnej wódki z winogron.

Albania leży w obszarze klimatu śródziemnomorskiego, dlatego jest tu aż 290 słonecznych dni w roku. Pomiędzy majem a październikiem średnia temperatura wynosi ok. 20 st. C, a w najgorętszych miesiącach, lipcu i sierpniu, termometry wskazują 35 st. C. Jednak nie sposób opędzić się od wiejącej morskiej bryzy. Zimy natomiast są łagodne, lecz z wysoką wilgotnością powietrza.

Albania zaskakuje fauną, florą, licznymi zabytkami i bogatą historią. Planując wakacje w tym regionie z pewnością nie będziesz się nudzić.

4/5 - (ilość ocen: 4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.