Co warto zobaczyć w Porto

Porto

Porto to jedno z najstarszych miast Portugalii leżące nad Oceanem Atlantyckim. Miasto jest drugim pod względem wielkości zaraz po Lizbonie i przez mieszkańców uważane jest również za północną stolicę kraju. Porto składa się z siedmiu dzielnic.

Pierwotnie było osadą założoną najprawdopodobniej przez Celtów, dzisiaj natomiast stanowi jedną z najczęściej odwiedzanych destynacji turystów z całego świata. Utarło się powiedzenie, że Porto to miasto mostów, choć jest ich zaledwie sześć.

Wszystkie łączą ze sobą brzegi rzeki Duoro, ale tak naprawdę tylko jeden z nich stanowi atrakcję i robi kolosalne wrażenie. Ponte Luis I to dwukondygnacyjny most, którego budowa rozpoczęła się w dziewiętnastym wieku, a dokładnie w 1881 roku. Stalowa konstrukcja stanowi stały element krajobrazu Porto i w pewnym sensie stał się jego wizytówką.

Podobnie jak Avenida Dos Aliados, czyli jedna z głównych alej miasta, na której znajduje się, m. in. ratusz oraz najważniejsze instytucje. Porto kojarzy się przede wszystkim z malowniczymi domkami, często zdobionymi Azulejos, czyli charakterystycznymi dla Portugalii kafelkami, w których zamontowane są różnego rodzaju malunki. Różnicą między Porto i resztą kraju jest kolor mozaiki.

W Porto najczęściej można spotkać zdobienia w kolorze niebieskim, tymczasem gdy w pozostałych miastach zazwyczaj króluje biel.  Malowniczość nie dosięga jednak Ribeiry, czyli starej dzielnicy portowej. To właśnie tutaj można odkrywać również mniej kolorowe strony życia w Porto, obserwując mieszkańców slumsów oraz mijając bezdomnych.

Porto to także miasto słynące z produkcji niesłychanie dobrego wina Portwein lub Porto, które rozsławiły to portowe miasto i soraiwly, że dzisiaj cieszy się uznaniem na całym świecie.

Entuzjaści książek i wszystkiego, co z nimi związane zdecydowanie powinni udać się do księgarni Lello. Ta niezwykła księgarnia, której starodawny wystrój zachwyca na każdym kroju, stanowi tak ogromną atrakcję turystyczną, że w tygodniu roboczym w zasadzie nie sposób wejść bez stania w niekończących się kolejkach.

Nawet jeżeli nie zamierzamy kupować książek, miejsce jest godne zainteresowania, ponieważ uchodzi za jedną z piękniejszych księgarń na całym świecie. Po intensywnym dniu pełnym wrażeń warto udać się do Luso Caffe, kawiarni i restauracji, które funkcjonują w Porto aż od 1935 roku i cieszą niezwykle dobrą opinią, zarówno pod względem obsługi, jak i jedzenia.

3.7/5 - (ilość ocen: 6)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.