Ciekawostki o wyspie Bali w Indonezji

wyspa bali

Bali jest znane jako jedna z najbardziej urokliwych, egzotycznych destynacji wyspiarskich. Ma wszystko do zaoferowania, od dziewiczych plaż po fascynujący styl życia i atrakcje kulturalne. W tym artykule przeczytacie o najlepszych ciekawostkach o wyspie Bali.

1. Odsłonięty w 2018 r. posąg Garuda Wisnu stoi na wysokości 120 metrów a zbudowanie go zajęło ponad 20 lat. Masywna rzeźba przedstawia Lorda Wisznu.

2. Balijczycy polegali na 210-dniowym kalendarzu, znanym również jako kalendarz Pawukona. Nawet jeśli mieszkańcy nadal przeliczają swoje urodziny na podstawie tego klasycznego kalendarza, Balijczycy podaliby swój wiek używając Kalendarza Zachodniego.

3. Zanim pojedziesz na Bali do Indonezji powinieneś wiedzieć, że ma ona dwie pory roku, mokrą i suchą. Pora sucha trwa się od maja do września. Między październikiem a kwietniem można spodziewać się codziennych opadów deszczu.

4. Na Bali są tylko 4 imiona, a ludzie znają imiona swoich dzieci jeszcze przed ich urodzeniem. Imiona są uporządkowane według kolejności narodzin dziecka, więc pierwsze dziecko nazywa się Wayan, drugie – Made, trzecie – Nyoman, a czwarte – Ketut. Jeśli jest piąte dziecko, to znów nazywa się je Wayan itd.

5. Góra Agung jest aktywnym wulkanem na wyspie Bali, który już wielokrotnie wybuchł w ciągu ostatnich 2 lat.

6. W starożytnym Bali istniało dziewięć hinduskich ugupowań, mianowicie Pasupata, Bhairawa, Siwa Shidanta, Waisnawa, Bodha, Brahma, Resi, Sora i Ganapatya.

7. Kopi Luwak to nazwa rzadkiej kawy, często spotykanej na Bali. Zwierzęta zjadają ziarna kawy, a ich kupa jest zbierana i przetwarzana w celu uzyskania wyjątkowej kawy, która może być sprzedawana nawet za 160 zł za filiżankę.

8. Dzień Nyepi, znany również jako „dzień ciszy”, jest wyjątkowym świętem wśród mieszkańców. Rytuały są praktykowane na różnych wyspach przez miejscową ludność.

9. Wyobraźmy sobie duży budynek komercyjny wykonany w całości z bambusa. Bali oferuje niesamowitą możliwość odwiedzenia jednego z takich budynków, który jest właściwie fabryką czekolady.

10. Dziś turyści towarzyszą rybakom, którzy tropią delfiny, które z kolei prowadzą je do wielkich ławic tuńczyka.

11. Znajdują się tutaj zarówno plaże o czarnym jak i białym piasku. Wyobraź sobie pływanie pod wulkanem z czarnym piaskiem i dżunglą wokół siebie?

12. Dwa bliźniacze aktywne wulkany Bali, góra Batur wraz z górą Agung na wschodzie stały się prawdziwymi turystycznymi atrakcjami.

13. Kultura balijska znajdowała się pod silnym wpływem kultury indyjskiej, chińskiej, a zwłaszcza hinduskiej, począwszy od około I wieku naszej ery.

14. Ogromna popularność Bali dała impuls do rozwoju branży turystycznej. Przemysł turystyczny tego miejsca jest tak duży, że około 80% jego gospodarki zawdzięcza się turystyce.

15. Indonezja jest największym na świecie krajem muzułmańskim. Co zaskakujące Bali ma większość ludności hinduskiej.

3.6/5 - (ilość ocen: 8)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *