Ciekawostki o owadach dla dzieci

mrówka

Na świecie żyją nie tylko ludzie, ale także miliony gatunków zwierząt oraz innych mieszkańców planety. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile różnorodnych stworzeń nas codziennie otacza. Widzimy tylko te, które są duże i rzucają się w oczy.

Ale są też stworzenia na tym świecie, które były tu już zanim ziemię zamieszkali ludzie. Mowa tutaj jest o owadach – najmniejszych mieszkańcach ziemi.

1. Na świecie żyje 900 tysięcy poznanych przez ludzi owadów. Tak naprawdę jednak tych gatunków jest o wiele więcej, tylko nie wszystkie zostały jeszcze odkryte.

2. Owady zamieszkiwały ziemię na długo przed pojawieniem się na niej ludzi. Już w epoce dinozaurów, można się doszukać tych niezwykłych stworzeń, które w postaci skamienielin przetrwały do dzisiejszego dnia.

3. Najpopularniejsze gatunki owadów to: motyle, muchy, ćmy, chrząszcze, świerszcze i tak zwane owady społeczne. Różnią się one pomiędzy sobie wszystkim, wielkością, kolorem, umiejętnościami, miejscem w którym żyją.

4. Wiele owadów żyje w dużych grupach, najpopularniejszym tutaj przykładem są pszczoły i mrówki. Te owady są bardzo uczynne i obowiązkowe, ściśle stosują się do zasad panujących w gniazdach.

5. Niektóre owady są niebywale silne. Na przykład pewna odmiana chrząszcza rohatyniec herkules, może podnieść ciężar, który jest od niego cięższy o 850 razy. To niezwykłe i fascynujące.

6. Mimo, że ludzie nie przepadają za większością owadów, bo uprzykrzają one im życie, to jednak wiele owadów jest niezwykle przydatnych, bez nich umarła by natura, nie powinno więc się ich tępić.

7. Owady dzielą się na te, które potrafią latać i na te które nie mają skrzydeł. Jednak zdecydowana większość z nich potrafi wznosić się w powietrze.

8. Muchy domowe są jednymi z najkrócej żyjących owadów na świeci. Przeciętnie żyją 14 dni.

9. Najgroźniejszym i najbardziej niszczycielskim owadem jaki jest znany, jest szarańcza.

10. Niektóre latające owady, są w stanie pokonać nawet kilkadziesiąt kilometrów w jeden dzień.

3.5/5 - (ilość ocen: 11)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *