22 Niesamowite Ciekawostki o Indiach

pies w Indiach

Nasze najcenniejsze i najbardziej pouczające materiały w historii człowieka są cenione tylko w Indiach. to są słowa Marka Twaina. A oto indyjskie ciekawostki na poparcie jego wypowiedzi.

1. W 2011 roku Kumbh Mela była największym zgromadzeniem ludzi z ponad 75 milionami pielgrzymów. Zebranie było tak ogromne, że tłum był widoczny z kosmosu.

2. Ponieważ 14,2% ludności kraju pochodzi ze społeczności muzułmańskiej, w Indiach znajduje się najwięcej meczetów na świecie. Jest ich 300 tysięcy.

3. Indie były jednym z najbogatszych krajów aż do czasu rządów brytyjskich na początku XVII wieku.

4. Po zakończeniu panowania brytyjskiego, Indie zostały podzielone na Republikę Indii i Islamską Republikę Pakistanu. Później obszar pomiędzy Indiami a Pakistanem stał się Ludową Republiką Bangladeszu.

5. Baily Bridge jest najwyższym mostem na świecie. Znajduje się w dolinie Ladakh między rzekami Dras i Suru w Himalajach. Został zbudowany przez armię indyjską w sierpniu 1982 roku.

6. Indie graniczą z krajami Bangladeszu, Bhutanu, Birmy, Chin, Nepalu i Pakistanu.

7. Indyjski program kosmiczny jest jednym z pięciu najlepszych programów kosmicznych na świecie, pomimo ograniczeń budżetowych.

8. Sześć dużych języków – hindi, bengalski, telugu, marathi, tamilski i urdu – jest używany przez ponad 50 milionów ludzi.

9. Indie stały się niepodległym krajem w 1947 roku po zakończeniu rządów brytyjskich, które rozpoczęły się w 1858 roku. Mahatma Gandhi słynie z tego, że odegrał ważną rolę w uzyskaniu niepodległości przez Indie.

10. Stosowanie znieczulenia było dobrze znane w starożytnej medycynie indyjskiej. Szczegółowa wiedza z zakresu anatomii, embriologii, trawienia, metabolizmu, fizjologii, etiologii, genetyki i odporności znajduje się również w wielu starożytnych tekstach indyjskich.

11. Około 50 milionów lat temu, płyta kontynentalna Indii zderzyła się z Azją i tworząc Himalaje. Jest to najmłodsze wielkie pasmo górskie świata i oczywiście najwyższe.

12. W kraju znajduje się około 1,9 miliona kilometrów dróg, co czyni go drugą co do wielkości siecią dróg na świecie. Drugą po USA.

13. Szampon został wynaleziony w Indiach, nie te komercyjne płynne, ale metoda przy użyciu ziół. Samo słowo „szampon” pochodzi od sanskryckiego słowa „champu”, które oznacza masaż.

14. Bollywood jest największym przemysłem filmowym pod względem produkcji, a następnie Nollywood – przemysłem filmowym Nigerii.

15. Pierwszy na świecie uniwersytet został założony w Takshila w 700 roku p.n.e. Ponad 10500 studentów z całego świata studiowało ponad 60 przedmiotów.

16. Mieszkający w swojej 100-pokojowej rezydencji we wsi Baktawng w Mizoram, pan Ziona Chana jest głową największej na świecie rodziny składającej się z 181 członków. Ma 39 żon, 94 dzieci, 14 córek i 33 wnuki.

17. Dzień nauki w Szwajcarii jest poświęcony byłemu prezydentowi Indii, APJ Abdul Kalamowi. Ojciec indyjskiego programu rakietowego odwiedził Szwajcarię w 2006 roku. Po jego przybyciu, Szwajcaria ogłosiła 26 maja Dniem Nauki.

18. W Indiach znajduje się największa liczba urzędów pocztowych na świecie.

19. Największym pracodawcą w Indiach jest Indyjskie Koleje, zatrudniające ponad milion osób.

20. Zbudowany w IV wieku Uniwersytet Nalanda był jednym z największych osiągnięć starożytnych Indii w dziedzinie edukacji.

21. The Lifeline Express jest pierwszym na świecie pociągiem szpitalnym świadczącym usługi od chirurgii do leczenia raka w odległych wioskach.

22. We wrześniu 2009 r. indyjska firma ISRO Chandrayaan- 1 wykorzystująca Moon Mineralogy Mapper po raz pierwszy wykryła wodę na księżycu.

4.1/5 - (ilość ocen: 9)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *