dzięcioł

Ptaki fascynują nie tylko ornitologów, wręcz przeciwnie wszyscy kochają ptaki za ich wolność i piękno. Nic więc dziwnego, że tak duże zainteresowanie wzbudza każdy ptak, który się czymś w szczególny sposób wyróżnia. Jednym z takich ptaków na pewno jest dzięcioł, ptak który nie odłącznie kojarzy się ze stukaniem w drzewo.

1. Na świecie istnieje aż 180 gatunków tego ptaka. Dzięcioły różnią się pomiędzy sobą wielkością i umaszczeniem – od czerwonego, przez żółty, czarny, biały, bordowy aż po złoty.

2. Charakter tych zwierząt jest mocno urozmaicony. W zależności od indywidualności gatunku, jest albo bardzo rodzinny i przyjazny dla innych członków swojej grupy albo wręcz przeciwnie jest agresywny w stosunku do nich i żyje samotnie.

3. Dzięcioły żywią się przede wszystkim owadami, których poprzez stukanie szukają głęboko w korze drzew. Ale poza tym jedzą też żołędzie, orzechy oraz owoce.

4. Najsilniejszą częścią ciała dzięciołów jest ich szyja. Mięśnie w tym miejscu są grube i silne, dzięki temu dzięcioł jest w stanie wykonać kilkaset uderzeń dziobem w drzewo bez żadnej szkody dla siebie.

5. Jednym z drapieżników, który w szczególny sposób zagraża dzięciołom jest kot domowy.

6. Dzięcioły mogą żyć nawet 12 lat, jeśli mają ku temu sprzyjające warunki.

7. Zagrożonymi gatunkami dzięciołów są dzięcioł cesarski oraz dzięcioł z Wybrzeża Kości Słoniowej. Są to zarazem największe okazy z tej rodziny ptaków.

8. Najmniejszy dzięcioł na świecie Picumnus, waży zaledwie 10 gram i jest naprawdę malutki.

9. U dzięciołów jest całkiem inne rozłożenie pazurów, niż u innych ptaków. Mają one dwa pazury skierowane w różne kierunki, dzięki temu mogą złapać solidnie gałąź drzewa i z niego nie spaść przy poszukiwaniu pokarmu.

10. Jedynym rejonem na świecie, w którym nie zamieszkują dzięcioły, jest Australia. Poza tym można je spotkać wszędzie w różnych odmianach, wielkościach i kolorach. Dlatego też są to tak fascynujące ptaki.

4.6/5 - (ilość ocen: 7)

Dodaj komentarz